Nobilis Jastrzębowski

A jednak! Po wielu latach poszukiwań genealogicznych udało mi się dokopać do pierwszego nobilium w mojej Rodzinie. Określenie to oznacza „szlachetny”, co może świadczyć o tym, że dana osoba była szlachcicem cząstkowym, zagrodowym lub dzierżawcą. W świetle aktów, na które wcześniej natrafiałam, a które wskazywały na to, że moi Przodkowie byli „dziedzicami” tudzież „dziedzicami części” jakiejś wsi, było to dla mnie nie lada zaskoczenie.

W linii prostej – po mieczu – droga „od dołu” do tytułu nobilium wygląda następująco: Zacheusz Jastrzębowski (1906-1975) -> Adam Jastrzębowski (1873-1934) -> Antoni Jastrzębowski (1849-1900) -> Józef Jakub Jastrzębowski (1828-?) -> Bernard Jastrzębowski (1790-?) -> Antoni Jastrzębowski.

Przy wpisie stwierdzającym fakt narodzin Bernarda Jastrzębowskiego pojawia się zapis dotyczący jego Rodziców:

AU Bernard JastrzębowskiJanowiec Zdzięty akt urodzenia Bernarda Jastrzębowskiego 

Bernard Jastrzębowski urodził się 10 maja 1790 roku w Janowcu Zdzięty jako syn Antoniego Jastrzębowskiego i Franciszki Jastrzębowskiej zd. Pepłowskiej (nazwisko panieńskie jego Matki wynika z aktu małżeństwa zawartego przez Bernarda z Bogumiłą zd. Moszczeńską), a także z aktu małżeństwa Antoniego Jastrzębowskiego oraz rzeczonej Franciszki – z roku 1768.

AM Antoni i Franciszka Jastrzębowscy 1768

Akt małżeństwa Antoniego i Franciszki Jastrzębowskiej z 1768 roku

O ile nad aktami sporządzonymi w języku rosyjskim już w miarę zapanowałam, tak akty sporządzone w języku łacińskim są dla mnie czymś wyjątkowo egzotycznym. Niemniej jednak z tego co widzę to Franciszka była panną, a Antoni kawalerem. Te dwie litery „NN” przed Antonim, stanowią skrót od nobilium.

Bernard nie był najstarszym dzieckiem w/w małżonków. W 1771 roku urodził się pierwszy syn – Szymon Jastrzębowski, w 1778 roku urodziła się Elżbieta Jastrzębowska, w 1781 roku urodziła się Konstancja Jastrzębowska, w 1782 roku urodziła się Anna Jastrzębowska, w 1787 roku urodził się Władysław Jastrzębowski, w 1790 roku urodził się Bernard a ostatnim odnalezionym dotychczas dzieckiem w/w małżonków był Franciszek Jastrzębowski urodzony w 1792 roku.

W roku 1821 Bernard Jastrzębowski poślubił Bogumiłę zd. Moszczeńską – wdowę po Macieju Szemplińskim (Szemplewskim?) – córkę Dominika Moszczeńskiego i Marianny zd. Szemplińskiej.

AM Bernard i Bogumiła

Akt małżeństwa Bernarda Jastrzębowskiego i Bogumiły zd. Moszczeńskiej – 1821

Aktu urodzenia Bogumiły jeszcze nie udało mi się odnaleźć, aczkolwiek natrafiłam na akt małżeństwa jej Rodziców – tj. Dominika i Marianny z roku 1783 roku.

AM Dominik i Marianna 1783

Akt małżeństwa Dominika i Marianny – 1783

I jak już widać na załączonym obrazku – Ojciec Bogumiły również był określany mianem nobilis. Zatem zarówno Bernard jak i Bogumiła pochodzili z rodzin o szlacheckim pochodzeniu.

Jako ciekawostkę, otrzymałam informację z Archiwum Państwowego w Mławie od przemiłej Pani, która przeglądając księgi znalazła akt urodzenia zupełnie obcej mi osoby, w którym jednak widniał zapis, iż stawiła się Bogumiła Jastrzębowska – akuszerka.

Teraz pozostaje ta najtrudniejsza przeprawa przez skany ksiąg i spisów sporządzonych w łacinie aby dowiedzieć się czy mieli nadany herb, jeśli tak to jaki i kiedy został im nadany. Pikuś – jak zwykle.

Miłej niedzieli życzę.

One thought on “Nobilis Jastrzębowski

  1. Witaj Małgosiu :) To pierwsze „nobilium” cieszy bardzo, bo to pewna odmiana po wcześniejszych wielu gałązkach „zwykłych zjadaczy chleba” … wiem coś o tym, bowiem też mam taką jedną gałązkę u siebie i także bardzo odległą.
    Serdecznie pozdrawiam :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>