Powrót do Elli Meta zd. Gohl

Nie tak dawno temu, pisałam Wam o tym jak zupełnie znienacka „wyskoczyła” mi w toku moich genealogicznych poszukiwań, piękna kobieta o dźwięcznym imieniu Elli. Wówczas postanowiłam sobie, że postaram się zgromadzić na jej temat jak najwięcej informacji. Szło opornie, bo i informacji było niewiele – data urodzenia mogła się wydawać cudownym znaleziskiem, ale bez miejsca urodzenia, była niemalże niczym. Owszem było wskazanie obszaru bydgoskiego i tylko dzięki temu udało się coś „wydobyć”. Wbrew pozorom – nie „wydobyłam” aktu urodzenia, a …. akt małżeństwa! Ci, którzy mieli do czynienia z niemieckimi aktami małżeństwa, wiedzą jaka to gratka! Oprócz danych dotyczących małżonków – mamy szczegółowe dane Rodziców małżonków (wraz z datami i miejscami ich narodzin oraz datą miejscem ich zaślubin – czasem zdarzają się nawet numery aktów!). Dzięki temu odkryciu udało mi się ustalić co następuje. Elli Meta Kuhfeld(t) zd. Gohl urodziła się 13 października 1921 roku w miejscowości Dobrcz w powiecie bydgoskim. Jej Rodzicami byli Gustav Ferdinand Gohl – urodzony 18 sierpnia 1878 roku w miejscowości Gumbinnen (obecnie Gusiew, w obwodzie kaliningradzkim) oraz Ottilie Gohl zd. Klebe – urodzona 3 października 1886 roku w miejscowości Heimtal (Stara Buda – obecnie Jasenewka). Rodzice Elli pobrali się w Heimthal w dniu 28 kwietnia 1904 roku. Ojciec Elli był rolnikiem, a jego miejsce zamieszkania było w Weichselhorst (Włóki k. Bydgoszczy). Sama Elli poślubiła Hansa Harrego Kuhfeld(t)a w dniu 20 kwietnia 1940 roku w Bydgoszczy. Potem jak już udało mi się ustalić – udała się wraz z mężem do Kalisza, gdzie ubiegali się o wpis na Volksliste (1942). Krótko nacieszyli się swoim towarzystwem gdyż w 1945 roku urodził się syn Hansa Harrego – z inną kobietą. Teraz pozostaje odkryć co się działo pomiędzy 1942 a 1945 – kiedy to w miejscowości Westerland w Niemczech na świat przychodzi syn Hansa Harrego Kuhfelda z Marthą (jego żoną) – Dieter Kuhfeld (znany również jako Dennis). Normalnie założyłabym, że najpewniej nasza piękna Elli zmarła – wszak w Polsce szalała wojna. Jednak zaintrygował mnie pewien „rekord” który się pojawił poprzez MyHeritage

Elli Meta Moriconi

PrintScreen pochodzi z MyHeritage

Nasza Elli – jak wyraźnie wskazano w akcie małżeństwa oraz w aplikacji ubiegającej się o wpis na Volksliste – miała na drugie imię Meta. Zatem powyższy rekord zgadza się w stosunkowo dużym zakresie: pierwsze i drugie imię oraz nazwisko panieńskie. Udało mi się ustalić (dzięki uprzejmości Genealodzy.pl), iż Elli z rekordu miała męża Angelo Moriconi oraz syna – co dziwne – o nazwisku Troito. Czyżby nasza Elli rozwiodła się? Coś czuję że ciąg dalszy poszukiwań i jej historii nastąpi.

*** AKTUALIZACJA ***

Dopiero dziś udało mi się ustalić, że Elli Meta Kuhfeld(t) zd. Gohl doczekała się syna z Hansem Harrym Kuhfeldem! Syn ten Harry Ingo Kuhfeld urodził się 4 marca 1941 roku w Kaliszu! Kolejna niespodzianka wymagająca sprawdzenia!

*** Po kilku tygodniach pojawiła się kolejna niespodzianka – Elli Meta Kuhfeld(t) zd. Gohl miała z Hansem Harrym Kuhfeldem jeszcze jedno dziecko – Christę Ingeborg Kuhfeld, urodzoną w dniu 10 kwietnia 1942 roku w Kaliszu. Robi się zatem coraz ciekawiej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>