Ród Klimkiewiczów

Zastanawiałam się czy popełnić ten wpis w takim kształcie jak zobaczycie to poniżej – gdyż tak naprawdę dotyczy on herbowego rodu Klimkiewiczów, z którymi (póki co) jeszcze nie odnalazłam żadnego połączenia. Potem jednak pomyślałam sobie, że może tego rodzaju wywód pomoże komuś innemu. Stąd ten wpis.

Zarówno w Rodzinie mojej Mamy męża, jak i w Rodzinie męża mojej Cioci, pojawiają się Klimkiewicze. Ktoś mógłby powiedzieć, że nazwisko jak każde inne – „może być ich jak mrówków”. Niemniej jednak, obie Rodziny w jakiś sposób widzą pewne podobieństwa między sobą, no i zaczęły się poszukiwania oparte na przeczuciu. Ponieważ ze strony Mamy męża Ciocia, która prowadziła piękne zapiski o historii rodzinnej twierdziła że „ich Klimkiewicze” byli herbu Przyjaciel – więc było łatwiej zacząć od „tych herbowych” (bo przynajmniej teoretycznie powinien być to stosunkowo wąski zakres poszukiwań). I tak:

herb

Herb Przyjaciel – źródło Wikipedia (autor Bastian)

Herb ten wywodził się z Litwy [Klimkevicius]. Wg herbarza – Klimkiewicze herbu Przyjaciel – byli religii Greckiej Schizmatycznej i wywodzą się od Hrehory Klimkiewicza (archimandryty w Moskwie), który miał syna Joachima (który dostał się do Polski na Ruś, będąc marszałkiem u dworu Rewery Potockiego /Stanisława Potockiego/ wojewody Ruskiego – przyjął wiarę Unii Rzymsko-katolickiej), który ożenił się z Terlecką. Z tego związku urodziło się dwóch synów: Aleksander Klimkiewicz i Gabriel Klimkiewicz.

Aleksander Klimkiewicz ożenił się z Solską i powił trzech synów i córkę:

* Antoniego (bezpotomny),

* Andrzeja (z Korycką – Józef Klimkiewicz i Ignacy Klimkiewicz; z Trzepieńską – Antoni Klimkiewicz i Marianna Klimkiewicz),

* Stefana i

* Mariannę.

Stefan Klimkiewicz był kapitanem regimentu gwardii pieszej Koronnej, ożenił się z Franciszką Skarzyńską (~1762-1839), z którą miał dwóch synów: Antoniego i Pantaleona, oraz cztery córki: Ewę, Bibiannę, Franciszkę i Katarzynę.

 • Antoni Stefan Klimkiewicz (3 V 1788 w Warszawie – 20 II 1867 w Goślicach, pow. Płocki) – jest autorem pamiętników 1830-1867 dostępnych z resztą w dolnośląskiej cyfrowej bibliotece; został odznaczony orderem Virtuti Militari, orderem Legii Honorowej; był oficerem Powstania Listopadowego, podporucznikiem armii Księstwa Warszawskiego. Filozof, który chciał zostać lekarzem, a poszedł do wojska by uniknąć przymuszenia przez rodzinę do wstąpienia do Seminarium duchownego. W dniu 10 listopada 1816 roku w Warszawie poślubił Cecylię Ryx (3 VIII 1795 – 15 X 1840) córkę Franciszka i Ludwiki Collign. Z tego związku miał syna Antoniego Franciszka Cecyliana Klimkiewicza (1817-1884) oraz córki: Józefę Cissowską, Cecylię Trzcińską, Franciszkę Zboińską. W 1833 roku nabył wraz z żoną majątek w Goślicach, gm. Bielsk, pow. płocki. Od 1864 roku majątek był własnością jego syna Antoniego i jego żony – Józefy z Bońkowskich (córki Ignacego Bońkowskiego /członka Senatu/ ślub w 1862 roku w Warszawie) oraz Józefy Cissowskiej, Cecylii Trzcińskiej oraz Franciszki Zboińskiej. Antoni był Radcą Dyrekcji Głównej Towarzystwa Kredytowego, ziemskim dziedzicem dóbr ziemskich we wsi Leszczyno Szlacheckie parafii Zagrobskiej (?) guberni płockiej

 • Pantaleon Klimkiewicz w 1816 roku poślubił Faustynę zd. Kadłubowską (wdowę po Janie Brzozowskim), córkę Pawła Kadłubowskiego (pisarza ziemskiego wyszogrodzkiego) i Antoniny z Cisowskich. Jednakże jego żona zmarła 25 XII 1833 roku. Pantaleon poślubił Juliannę z Grabowskich w 1854 roku (w miejscowości Ciachcin, pow. płocki) – córkę Franciszka i Józefy małżonków Grabowskich. Był dziedzicem ziem Żukowa. Miał z nią dwóch synów: Leopolda Anzelma Klimkiewicza (1836-1863 – zmarł jako kawaler) – oraz Aleksandra Józefa Klimkiewicza, który w 1877 roku w Warszawie poślubił Julię Filomenę Kamińską – córkę Stanisława Kamińskiego i Zefiryny zd. Rojkiewicz]. Pantaleon Klimkiewicz był majorem Wojska Polskiego, któremu nadano krzyż oficerski legii honorowej i medal św. Heleny (dla uhonorowania żołnierzy walczących pod sztandarami Napoleona w latach 1792-1815). Zmarł po długiej chorobie [wpis z Kuriera Warszawskiego z 1873 roku dotyczący śmierci Pantaleona Klimkiewicza lat 81]

Kurier Warszawski 1873

Fragment z Kuriera Warszawskiego z 1873 roku

* Leopold Anzelm Klimkiewicz – wchodził w skład oddziału jazdy przasnyskiej w sile ok. 50 ludzi. Poległ w dniu 23 sierpnia 1863 roku w potyczce stoczonej z kozakami pod Rzęgnowem w powiecie przasnyskim (pochowany w Pawłowie Kościelnym).

* Aleksander Józef Klimkiewicz miał z Julią zd. Kamińską córkę Magdalenę Halinę Klimkiewicz, która zmarła w 1885 roku w Warszawie oraz synów Cezariusza Klimkiewicza urodzonego w 1879 roku w Warszawie, Wacława Klimkiewicza urodzonego w 1881 roku w Warszawie (chrzczony był w 1886 roku).

Jak widać byli to niesamowici ludzie, o niesamowitych losach, po których został piękny ślad, np. w postaci pamiętników (fantastyczna gratka dla potomków). Na chwilę obecną nie udało mi się jeszcze odnaleźć informacji o dzieciach Andrzeja Klimkiewicza z jego obu małżeństw – a być może tam będzie się skrywał klucz do zagadki? Kto wie…

9 thoughts on “Ród Klimkiewiczów

 1. Małgosiu, oczywiście możesz pójść tą drogą – nieco na skróty i szukać potomków owych Klimkiewiczów, może szczęście Ci dopisze i okażą się być spokrewnieni z rodziną mężów Twojej mamy i cioci czego serdecznie Ci życzę :) jednak z doświadczenia wiem, że często jest to ślepa uliczka. U mnie mówiło się, że przodkowie mojego taty to herbowi – rodzina miała nawet wydrukowany odpowiedni herb i legendę jakoby majątek został utracony tuż po wojnach napoleońskich. Wiem, że niektórzy nadal w to jeszcze wierzą, ale moje poszukiwania zdecydowanie – jestem tego pewna na 100 % – obaliły te rodzinne opowieści, a herbu ani widu, ani słychu … tak na pocieszenie znalazłam u siebie i szlachetnie urodzonych, ale w zupełnie innej linii – tam gdzie nikt by się tego nie spodziewał i … dawno temu – żadne wspomnienia z tym związane do czasów obecnych w rodzinie się nie zachowały. Pozdrawiam serdecznie – napisałam do Ciebie Małgosiu maila ;)

  1. Kasiu – sądzę że masz rację i faktycznie tak będzie, tym bardziej że przedstawiona przeze mnie linia Klimkiewiczów nie jest zbytnio rozbudowana już nawet na tym etapie nie widzę żadnych powiązań… no ale cóż tak było i z moim Zacheuszem i pewnie jeszcze nie jeden raz się zdarzy. Niemniej jednak człowiek nabiera doświadczenia a skoro już zgromadzi pewne papiery czy informacje to aż go korci by się podzielić :). P.s. Kasiu jeśli możesz to prześlij raz jeszcze maila gdyż nic do mnie nie dotarło dzisiaj.

 2. Czołem o/
  O tym, że rodzina posiada herb dowiedziałem się już jako małe dziecko, ale poza poznaniem go od strony wizualnej, tematu nigdy nie drążyłem. Dzisiaj jednak naszła mnie ochota, ale że mnie los zawiódł na szkockie wybrzeże, to na razie tylko sobie przeglądałem wyniki wyszukiwania, przez naszego wspólnego krewnego, wujka Google, podrzucone. Nie mam pojęcia o badaniu genealogii. Pomijając oczywisty pomysł porozmawiania z dziadkiem, od której strony zgłębianie tematu najlepiej zacząć?

 3. Witam,
  podane informacje dotyczą tak naprawdę dwóch różnych rodzin. Pierwsza część dotyczy Klimkiewiczów pieczętujących się herbem bez odmiany. Druga nobilitowanych przez Ciołka Poniatowskiego w XVIII wieku i pieczętujących się odmianą herbu Przyjaciel.
  Pozdrawiam
  Wojciech Klimkiewicz

  1. Dziękuję bardzo za cenną wskazówkę! Wpis ten był dość spontaniczny z uwagi na występowanie tych samych nazwisk w dwóch połączonych przez małżeństwo rodzinach :) Stąd traktowałam to jako ciekawostkę :) Ale dziękuję bo może dzięki temu teraz będę mogła coś więcej powiedzieć o tych rodach. Pozdrawiam Małgosia

 4. Dzien dobry,
  Chyba mogę pomóc. Po”kądzieli” jestem spokrewniony z rodziną Klimkiewiczów. Posiadam wiele informacji o tej rodzinie z pamiętników mojej prababci Marii Fabiani z domu Trzcińskiej.
  Sam zajmuję się genealogią mojej rodziny i wiem jak pomocne mogą być wszelkie informacje.
  Mam nadzieję,że ten wpis zostanie odczytany i doczekam się odpowiedzi.
  Z szacunkiem-Adam Trzciński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>